wtorek, 30 kwietnia
Shadow

Zastosowanie USG piersi u młodych kobiet i w okresie ciąży

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

USG piersi jest jednym z najważniejszych badań używanych w diagnostyce onkologicznej u młodych kobiet. Jest badaniem łatwo dostępnym, bezpiecznym, także dla ciężarnych, a przede wszystkim umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Na czym polega USG piersi?

USG jest nieinwazyjną metodą obrazowania gruczołu piersiowego. U młodych kobiet z powodu dużej ilości gęstej tkanki gruczołowej  jest uznawane za skuteczniejsze niż mammografia, a ze względu na bezpieczeństwo dla płodu zaleca się je także kobietom w ciąży. Ultrasonografia jest dostępna niemal w każdej placówce medycznej, nie wiąże się z bólem i trwa stosunkowo krótko.

U kogo zaleca się wykonanie USG piersi?

Przeprowadzenie USG piersi jest szczególnie wskazane u ciężarnych powyżej 35. roku życia, ale należy je też rozważyć u młodszych kobiet (najczęściej w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży). Ponadto każda niepokojąca zmiana w obrębie gruczołu piersiowego powinna skłonić do niezwłocznego udania się na badanie.

W przypadku młodych kobiet niebędących w ciąży pierwsze USG piersi należy wykonać już w wieku 20 lat. Przy czym powinno być powtarzane nie rzadziej niż raz na 2 lata, a w przypadku obciążonego wywiadu rodzinnego lub stwierdzonych mutacji genów BRCA1 lub BRCA2 nawet co pół roku, także wtedy, gdy żadne niepokojące zmiany nie są wyczuwalne.

Wśród objawów będących wskazaniem do poddania się USG piersi, wyróżnia się:

  • zaczerwienienie i obrzęk piersi,
  • obecność wyczuwalnych guzków i zgrubień,
  • powiększenie pachowych węzłów chłonnych,
  • sączenie się wydzieliny z brodawki sutkowej,
  • ból piersi,
  • pojawienie się zmiany skórnej na piersi,
  • zmianę wielkości lub kształtu piersi.

Dlaczego USG piersi jest takie ważne?

Badanie USG jest niezmierne istotne  we wczesnym  wykrywaniu raka piersi. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, którego późne zdiagnozowanie nierzadko znacząco zmniejsza szansę na powodzenie leczenia. Niestety, w przypadku ciężarnych rak piersi jest często rozpoznawany na bardziej zaawansowanym etapie niż u pań niebędących w ciąży, a guzki złośliwe łatwo można pomylić z fizjologicznymi zmianami, które pojawiają się w obrębie gruczołu. Przesiewowe USG piersi jest więc niezwykle cennym elementem profilaktyki onkologicznej, który może ocalić zdrowie lub życie.

Jak się przygotować do badania?

Zaletą USG jest to, że nie wymaga specjalnego przygotowania. Może zostać wykonane w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, a także podczas karmienia piersią. Podczas badania warto mieć przy sobie dokumentację medyczną, zwłaszcza wtedy, gdy USG piersi było już kiedyś wykonywane. Dzięki temu lekarz będzie mógł: porównać wyniki, ocenić wcześniej wykryte zmiany i sprawdzić, czy nie doszło do ich progresji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 1 =