wtorek, 3 grudnia
Shadow

Ogrzewanie gazem — wszystko, co warto wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz

Gaz to jedno z najbardziej wszechstronnych paliw. Nadaje się do gotowania, napędzania samochodów (wbrew pozorom nie tylko osobowych), zasilania agregatów oraz do ogrzewania domów. Być może zastanawiasz się, jakie korzyści i mankamenty wynikają z ogrzewania domu błękitnym paliwem. Poświęć kilka chwil na lekturę poniższego tekstu, a wszystko stanie się jasne.

Przede wszystkim prosta obsługa

Ogrzewanie gazem ma sporo zalet. Jedną z tych szczególnie docenianych jest bezobsługowa instalacja gazowa. Poza corocznym przeglądem, użytkownicy nie tracą czasu na zajmowanie się systemem doprowadzającym gaz do ich domu. Codzienna praca urządzenia może odbywać się automatycznie, po uprzednim zaprogramowaniu. Regulacja pieca, dorzucanie opału, usuwanie popiołu, sprzątanie wokół pieca – o wszystkich tych czynnościach na zawsze będziesz mógł zapomnieć. Jeśli zdecydujesz się na LPG, ale z po pewnym czasie z jakiegoś powodu zechcesz przestawić się na gaz ziemny, to nic straconego. W takim przypadku wystarczy jedynie postarać się o podłączenie do sieci.

Z ekologią za pan brat

Podłogówka i nowoczesne systemy ogrzewania gazowego to bodaj najpopularniejsze dziś sposoby na ogrzanie domostwa. Wspomnieć trzeba także o proekologicznym aspekcie ogrzewania gazowego. Zarówno propan, jak i butan to gazy czyste pod względem chemicznym. Ich budowa jest prosta, jednorodna, a one nie zawierają domieszek. Gaz podczas spalania emituje ok. 20% miej dwutlenku węgla, niż olej opałowy i aż połowę CO2 mniej niż spalający się węgiel. Wiąże się to z mniejszą emisją gazów cieplarnianych niż w przypadku wspomnianych paliw. Nie zapominajmy również o tym, że z jednego kilograma gazu możemy uzyskać dwa razy więcej ciepła, niż z jednego kilograma któregoś z paliw stałych. Wskutek zużywania gazu nie powstaje sadza ani osady. Nie wytrącają się także toksyny, gaz nie zagraża środowisku dzięki temu, że nie szkodzi ani wodzie, ani gruntowi. Z powodzeniem można wykorzystywać go w rejonach pozostających pod szczególnym nadzorem ekologicznym.

Czy na pewno gaz ma same plusy?

Wszystko to brzmi, jakby ogrzewanie gazowe nie miało wad. Rzeczywiście, zalety są niezaprzeczalne, ale dla równowagi wspomnijmy także o ciemniejszych stronach ogrzewania gazem. Przede wszystkim czeka nas złożenie wniosku o przyłączenie do sieci gazowej (o ile nie korzystamy z gazu ze zbiornika). Nie ominie nas opłata za wykonanie projektu i oczekiwanie na urzędowe zgody.

Przygotowanie miejsca pod piec, wykonanie kotłowni to koszt sięgający kilkunastu tysięcy złotych. Do tego doliczmy wykonanie przyłącza i jego uprzednie zaprojektowanie. To wyniesie dodatkowe kilka tysięcy. Bardzo możliwe, że w perspektywie czasu inwestycja taka wyjdzie nam na dobre – szansa na utrzymanie się przyzwoitych cen jest spora. Wprawdzie nie będzie tak tanio, jak w przypadku pompy ciepła, ale z pewnością nie wyjdzie drożej, niż gdybyśmy korzystali z ogrzewania olejowego lub elektrycznego.

Ogrzewanie domu gazem nie jest złym pomysłem. Mówimy o paliwie wydajnym, ekologicznym, względnie tanim i prostym w obsłudze. Wydatków niestety nie unikniemy, ale może okazać się, że w perspektywie taka inwestycja pozwoli nam zaoszczędzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 5 =