Nikt nie lubi chorować – to nie ulega wątpliwości. Najgorszy scenariusz to jednak ten, gdy objawy chorobowe dopadają nas w weekend lub święta. Wszystkie placówki są pozamykane i ciężko dostać się do jakiegokolwiek specjalisty. Niestety choroba nie zaczeka. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście są przychodnie, które oferują pomoc w nagłych przypadkach, niezależnie od dnia tygodnia. Podpowiadamy zatem, gdzie się zwrócić w takiej sytuacji.
Przychodnia Ochota – pomoc medyczna na NFZ także w weekendy
Wybierając lekarza rodzinnego, należy kierować się kompetencjami zespołu medycznego. Bardzo ważne jest też poczucie bezpieczeństwa. W wielu przychodniach zdarza się brak terminów, a co za tym idzie – potrzebujący pomocy pacjent jest odprawiany z kwitkiem.
Na tego typu sytuacje nie ma miejsca w takiej placówce jak przychodnia ochota. Tutaj stawia się na wysoką jakość obsługi pacjentów. Jest to więc idealna opcja dla osób szukających pomocy medycznej na NFZ (również w weekendy).
Oczywiście na wizytę można się umówić stacjonarnie (wystarczy zatelefonować lub wejść na czat na stronie internetowej). Istnieje jednak możliwość skorzystania z teleporady. Ze specjalistą można się skontaktować przez telefon, czat, WhatsApp i Messenger. Warto także podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków taka forma kontaktu jest wystarczająca.
Godziny świadczenia teleporad medycznych są bardzo dogodne. Można kontaktować się z lekarzami aż do 22:00. Przy czym najlepiej telefonować w standardowych godzinach pracy. Niemniej każdy pacjent może mieć pewność, że zostanie mu udzielona pomoc medyczna.
Przychodnia Ochota Dr Teraz – jak się zapisać?
Przychodnia ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Może do niej należeć każdy ubezpieczony pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania czy też zameldowania. Aby zapisać się do przychodni, należy wypełnić deklarację zapisu. Można to zrobić na miejscu, podczas osobistej wizyty. Istnieje jednak możliwość zapisu przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez formularz na stronie internetowej.
W przychodni otrzymać niezbędne skierowania – do specjalistów oraz na badania diagnostyczne (jak na przykład: morfologia, OB, glukoza, kreatynina, żelazo, CRP, cholesterol HDL, LDL, trójglicerydy, FT3, FT4, PSA, badanie moczu, kału i USG). W czynnym od poniedziałku do piątku punkcie pobrań można wykonać wiele różnych badań (w ramach NFZ, ale także komercyjnie).
Weekendowa teleporada – czy warto korzystać z tej formy pomocy medycznej?
Wizyta u lekarza rodzinnego w gabinecie stacjonarnym w czasie weekendu może być wyzwaniem. Placówki są zazwyczaj zamknięte w weekendy i święta. Warto wówczas skorzystać z innej formy kontaktu ze swoim lekarzem. Przychodnia udostępnia taką możliwość przez 7 dni w tygodniu, od 8:00 do 22:00.
Teleporada może okazać się dobrym rozwiązaniem nie tylko w weekendy. Taki kontakt z lekarzem nie wymaga umawiania wizyt i wychodzenia z domu. Sprawdzi się więc w przypadku nagłych dolegliwości, które nie wymagają obecności w gabinecie. Możesz zadzwonić do lekarza także wtedy, gdy chcesz o coś dopytać czy rozwiać wątpliwości, dotyczące zaordynowanego leczenia.
Jeżeli jednak coś cię niepokoi lub objawy nie ustępują, to umów wizytę w najbliższym możliwym terminie lub zadzwoń po karetkę (w sytuacji zagrożenia życia). Podczas teleporady nie można przeprowadzić badania, a więc czasami niezbędna jest osobista wizyta. Niemniej taka forma pomocy medycznej jest zbawienna, kiedy objawy chorobowe dopadają nas poza godzinami pracy przychodni, a stan pozwala na konsultację telefoniczną.