Nie jest prawdą, że termometry bezdotykowe są nieskuteczne. Nieprawidłowe pomiary to nie wina urządzania, ale jego niewłaściwego stosowania. Wbrew pozorom nie jest to intuicyjne. Warto preczytać instrukcję i mierzyć ciepłotę ciała tak, jak należy, a wówczas taki termometr bezdotykowy na czoło okaże się wyjątkowo przydatny i precyzyjny.
Termometr bezdotykowy wymaga stabilnych warunków
Termometry piórkowe wystarczy włożyć na chwilę pod pachę, aby uzyskać precyzyjny pomiar ciepłoty ciała. Termometr bezdotykowy jest bardziej skomplikowany w obsłudze. Nie wykonasz nim badania w każdych warunkach. Wystarczy przeciąg czy nagła zmiana temperatury i wilgotności, aby uzyskać niewiarygodny wynik.
Mało tego! Bezdotykowy termometr medyczny wskaże niewłaściwą temperaturę, jeśli użyjesz go w zmienionych warunkach (pod względem temperatury i wilgotności) w czasie szybszym niż 45–60 min. Nie posługuj się nim natychmiast po zakupie. Nie mierz temperatury w łazience, jeśli trzymasz termometr w salonie. Nie wynoś termometru na dwór, by zmierzyć gorączkę dziwnie rozpalonemu dziecku… W każdym z tych wypadków uzyskasz wynik niewiele mający wspólnego z rzeczywistością.
Każdy termometr medyczny bezdotykowy jest wyjątkowy
Sądzisz, że obsługa elektronicznego termometru bezdotykowego jest prosta? Wszak to tylko kilka przycisków. Samo włączenie urządzenia i wykonanie pomiaru nie jest skomplikowane. Uwagi wymaga natomiast wykonywanie WŁAŚCIWEGO pomiaru.
Co to oznacza? Większość lekarskich termometrów bezdotykowych jest ustawionych na mierzenie ciepłoty jednego punktu ciała:
- skroni,
- środek czoła,
- odcinek czoła.
Preczytaj więc instrukcję i mierz temperaturę zgodnie z zaleceniem, a wtedy termometr bezdotykowy stanie się niezastąpionym i niezawodnym urządzeniem w domowej apteczce.
Termometr bezdotykowy wymaga czystych i suchych powierzchni
Termometr bezdotykowy elektroniczny wykona precyzyjny pomiar tylko, jeśli czoło będzie suche. Mierzenie temperatury po kąpieli albo ćwiczeniach? To nie najlepszy pomysł. Nie dość, ze wówczas ciepłota ciała naturalnie wzrasta, to pot na czole zaburzy pomiar.
Z podobnych względów zadbaj o to, aby termometr był czysty, a zwłaszcza końcówka mierząca temperaturę. W przeciwnym razie warstwa kurzu, łoju czy potu sprawi, że pomiary będą zaniżone lub zawyżone.