środa, 17 kwietnia
Shadow

Co to jest winieta elektroniczna? Sprawdź!

Podczas podróży samochodem, motocyklem lub autem dostawczym po Europie, należy zachować szczególną czujność – to znaczy pamiętać o obowiązkach, które nakłada na nas rząd danego kraju. Dotyczą one posiadania ważnej opłaty za poruszanie się wybranymi odcinkami dróg ekspresowych i autostrad. Co to jest winieta elektroniczna? W jaki sposób można nabyć ewinietki? Przekonaj się!

Czym jest winieta?

Budowa dróg szybkiego ruchu to potężna, pochłaniająca olbrzymie pieniądze inwestycja. Jest ona jednak pożądana w krajach rozwiniętych, ponieważ umożliwia obywatelom i przyjezdnym poruszanie się po gładkich, szerokich autostradach i szybsze przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Winieta to po prostu rodzaj dokumentu potwierdzający, że zapłaciło się za skorzystanie z tego publicznego dobra. Dawniej miała ona formę naklejki na szybę, dziś w większości europejskich krajów stosuje się ewinietki. To rodzaj elektronicznego potwierdzenia wniesienia opłaty, który jest ułatwieniem nie tylko dla podróżujących, ale również dla zarządzających tymi odcinkami.

Co to jest winieta elektroniczna?

Jeszcze do niedawna osoby podróżujące po Europie w wybranych krajach miały obowiązek zakupienia specjalnej naklejki na szybę w stacji benzynowej lub na granicy, u administratorów autostrad. Dziś proces ten jest znacznie bardziej uproszczony. Co to jest winieta elektroniczna? To po prostu rodzaj dokumentu, który zastąpił nalepkę, i którego w większości krajów nie trzeba nawet mieć w samochodzie – wystarczy, że ma się potwierdzenie zakupu w telefonie lub komputerze. Ewinietki nabywa się przez Internet od ręki dla konkretnego pojazdu, a sprawdzane są poprzez weryfikację numeru tablic rejestracyjnych przez kamery na drogach.

W jakich krajach obowiązuje winieta elektroniczna?

Zanim wyruszysz w jakąkolwiek podróż, musisz dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w kraju, do którego chcesz pojechać. To ważne nie tylko dla Twojego bezpieczeństwa, ale również portfela – dzięki temu unikniesz mandatu. Ewinietki obowiązują w wybranych krajach Europy. Są to m.in.:

  • Czechy,

  • Słowacja,

  • Słowenia,

  • Austria,

  • Bułgaria,

  • Rumunia,

  • Węgry,

  • Szwajcaria.

Trzeba jednak pamiętać, że ewinietki są oferowane na różny okres obowiązywania, na wybrane pojazdy i w rozmaitych cenach. Dlatego też nie zdziw się, jeśli na przykład w Czechach zapłacisz za ten sam produkt kilkakrotnie więcej niż w Bułgarii, która jest pod tym względem jednym z najtańszych krajów w Europie.

Jak kupić ewinietkę?

Sam proces nabywania potwierdzenia opłaty jest bardzo uproszczony, dzięki czemu w wielu krajach udało się całkowicie zastąpić nim tradycyjne kupowanie naklejek na stacjach. Ewinietki kupisz w polskojęzycznych sklepach internetowych, przy pomocy polskiej waluty i z wykorzystaniem wybranego przez siebie systemu płatności obsługiwanego przez wszystkie banki. Do zakupu wystarczy jedynie numer rejestracyjny pojazdu i kilka innych danych, a sam proces nie powinien trwać więcej niż kilka minut – przy pomocy telefonu. Zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem i poruszaj się po autostradach do woli w określonym przez siebie czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 20 =