poniedziałek, 13 maja
Shadow

Malowanie fasady – o czym pamiętać, aby budynek pięknie wyglądał przez długie lata?

Piękna fasada to wizytówka każdego budynku. Jej wygląd ma ogromne znaczenie dla wrażenia, które odnosi się przy pierwszym spojrzeniu na nieruchomość. Jednak malowanie fasady to nie tylko kwestia estetyki. To także inwestycja w długotrwałą ochronę budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zachowanie jego wartości na przestrzeni lat. Podpowiadamy, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by malowanie fasady przyniosło trwałe rezultaty. Wyjaśniamy również, dlaczego farba Sigma Indurin to świetny wybór na elewację.

Wybór odpowiednich farb i produktów

Jakość malowania fasady – ostateczny wygląd i trwałość powłoki, w dużej mierze zależy od wyboru odpowiednich farb. Szukając produktów dedykowanych elewacjom, warto zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, silne krycie oraz zdolność do utrzymania koloru. Farby na elewacje powinny również zapewniać ochronę betonu przed korozją oraz zabezpieczać ścianę przed wnikaniem wody. Warunki te spełnia m.in. świetnie oceniana farba fasadowa Sigma Indurin. Zawiera ona w swoim składzie specjalne środki silikonowe, dodatkowo polepszające własności produktu.

Przygotowanie fasady do malowania

Przed malowaniem fasady istotne jest właściwe przygotowanie powierzchni. Należy usunąć wszelkie stare farby, naloty, zanieczyszczenia oraz luźne fragmenty tynku. Powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić, a w przypadku uszkodzeń – naprawić. Dobrze przygotowane podłoże zapewni lepszą przyczepność farby, większą wydajność i trwalszy efekt końcowy malowania. W przypadku takich produktów, jak Sigma Indurin, warto zwrócić uwagę na instrukcję przygotowania powierzchni do malowania, którą producent umieszczę na opakowaniu lub w karcie technicznej. Znajdziemy tam m.in. informację o tym, że podłoże niemalowane należy przed malowaniem zagruntować.

Prawidłowe malowanie fasady

Malowanie fasady najlepiej wykonywać w optymalnych warunkach pogodowych. Co to znaczy? Należy unikać pracy w czasie opadów deszczu, przy bardzo silnym wietrze czy niskich temperaturach. Te czynniki wpływają m.in. na czas schnięcia farby, a także na jakość i trwałość efektu malowania. Podczas pracy ważne jest zachowanie prawidłowej techniki. Farbę Sigma Indurin nakłada się równomiernie, unikając zbyt grubych warstw, które mogą prowadzić do zacieków i łuszczenia się powłoki. Przy większych powierzchniach warto rozważyć użycie wałka lub natrysku, co ułatwi pracę i zapewni jednolity, estetyczny efekt. Zaleca się również aplikację dwóch warstw farby, zachowując między ich nakładaniem odpowiednią przerwę na schnięcie.

Kilka wskazówek na koniec

Przed malowaniem fasady warto zastanowić się nad wyborem koloru i stylu, które pasują do charakteru budynku oraz otoczenia. Dla przykładu – farba Sigma Indurin daje piękny matowy efekt wykończenia. Odpowiednio dobrany produkt podkreśli architekturę budynku i nada mu nowoczesny lub klasyczny charakter. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak przystąpić do malowania fasady, warto skonsultować się z fachowcami, pracującymi np. w sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Specjaliści doradzą m.in. w wyborze odpowiednich farb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × pięć =