poniedziałek, 13 maja
Shadow

Czy warto dopłacać zapolisę AC, czy samo OC wystarczy?

Zastanawiasz się, czy opłaca się inwestować w polisę AC? Czy podstawowe OC to wystarczające zabezpieczenie? Te pytania zadaje sobie wielu kierowców – nic dziwnego, bo różnice między składkami w jednym i drugim pakiecie sięgają nieraz nawet kilku tysięcy złotych. W dobie wysokich cen paliw i kosztownego utrzymania samochodów rodzi się pytanie, co wybrać? Podpowiadamy, uwzględniając takie aspekty jak rodzaj i wartość pojazdu, ryzyko kradzieży czy nawet styl jazdy.

OC i AC – ubezpieczenie obowiązkowe i dodatkowe

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to polisa obowiązkowa dla wszystkich kierowców. Jej głównym celem jest pokrycie kosztów związanych ze szkodami wyrządzonymi innym uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku kolizji czy wypadku, OC gwarantuje pokrycie kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego. Nie obejmuje natomiast żadnych kosztów związanych z naprawą Twojego pojazdu.

Polisa AC, czyli Autocasco, jest dobrowolna i jako taka, może zostać przez klienta wykupiona, a nawet rozszerzona o Assistance, ubezpieczenie szyby czy kół. Jej zakres różni się w zależności od towarzystwa, ale ogólnie mówiąc, obejmuje szkody, które mogą wystąpić w wyniku różnych zdarzeń, takich jak kolizje, wypadki, kradzież czy uszkodzenia wyrządzone przez zjawiska atmosferyczne. W przypadku takich incydentów, polisa AC pokrywa koszty naprawy Twojego pojazdu.

AC – dodatkowy koszt, który nie zawsze chcesz ponosić

Czy warto więc dopłacać za polisę AC? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od wielu indywidualnych czynników. Jeśli Twoje auto jest nowe lub ma dużą wartość rynkową, polisa AC może okazać się niezwykle pomocna w razie poważnej kolizji czy kradzieży. Dla starszych, mniej wartościowych pojazdów koszt polisy AC może przewyższać rzeczywistą wartość samochodu, co czyni tę opcję mniej opłacalną. Jednakże tutaj warto zauważyć też znaczną różnicę w wysokości składek.

Rozważ, jak często używasz auta. Jeśli często podróżujesz samochodem, narażasz się na większe ryzyko kolizji. W takim przypadku polisa AC może zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo i spokój ducha – zwłaszcza w dalszych trasach. AC jest uzasadnione zwłaszcza w przypadku młodych kierowców, którzy powodują statystycznie najwięcej wypadków. Niestety, wiedzą o tym ubezpieczyciele, którzy takim klientom proponują zazwyczaj drogie ubezpieczenia, niekoniecznie na ich kieszeń w danym momencie życia.

Można próbować obniżyć składkę ubezpieczenia np. kupując w jednym miejscu OC i AC, jeżdżąc przez długi czas bezwypadkowo, indywidualnie negocjując warunki czy porównując oferty różnych ubezpieczycieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 6 =