piątek, 19 kwietnia
Shadow

Co wpływa na cenę mieszkania?

Zastanawiasz się, dlaczego ceny niektórych mieszkań o takiej samej powierzchni w tym samym mieście tak bardzo różnią się między sobą? Co jest tego powodem? Sprawdź, co wpływa na koszt nieruchomości.

Lokalizacja mieszkania

Ceny za metr kwadratowy nowych lokali do wynajęcia i na sprzedaż w jednym mieście mogą się znacznie od siebie różnić. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt danego lokum jest jego lokalizacja. Nieruchomości znajdujące się w dzielnicach i na osiedlach zlokalizowanych na obrzeżach miasta są zazwyczaj tańsze niż obiekty o takim samym standardzie i wielkości położone w centrum. Weźmy pod lupę choćby stolicę Dolnego Śląska – jeśli chodzi o mieszkanie na sprzedaż, czy lokal do wynajęcia – Wrocław jest tu dobrym przykładem. Lokale umiejscowione na Maślicach czy Jagodnie są zazwyczaj sporo tańsze niż nieruchomości znajdujące się w Śródmieściu.

Mimo że zarówno Maślice, jak i Jagodno bądź inne peryferyjne okolice są popularne i chętnie wybierane jako miejsca do życia, to dla wielu osób nie są wystarczająco atrakcyjne. Wynika to przede wszystkim z tego, że osiedla i dzielnice znajdujące się bliżej centrum są najlepiej skomunikowane z resztą miasta i pozwalają na wygodne dotarcie w niemal dowolne miejsce w mieście. Z centrum jest też najbliżej do wielu ważnych obiektów. Na przykład, bliskość uniwersytetu czy politechniki z pewnością docenią studenci, poszukujący dla siebie mieszkania. Wrocław obfituje w uczelnie wyższe, z których większość znajduje się właśnie w pobliżu centrum miasta.

Standard mieszkania i budynku

Na koszt mieszkania na sprzedaż bądź lokalu do wynajęcia wpływa też standard budynku oraz samego lokum. Nieruchomość wyposażona w podziemny garaż z miejscami parkingowymi, wózkownią, komórkami lokatorskimi, windą i monitoringiem jest zazwyczaj droższa niż obiekt pozbawiony tych atutów.

W niektórych przypadkach możemy liczyć na mieszkanie „pod klucz”. Wtedy też niezwykle istotny jest też jego standard. Lokum kompleksowo wyposażone w nowoczesny sprzęt AGD i RTV oraz wysokiej jakości meble i z dostępem do Internetu najpewniej będzie znacznie droższe niż obiekt o podobnej wielkości i w tej samej lokalizacji, ale oferujący potencjalnym mieszkańcom jedynie podstawowe, a często przestarzałe wyposażenie.

Koszt materiałów budowlanych

Cena zakupu mieszkania zależy też od materiałów, z jakich wybudowano i wykończono nieruchomość. Jeśli do prac wykorzystano lepszej jakości materiały, to znajdą one odzwierciedlenie w cenie. Deweloperzy zazwyczaj stawiają budynki, wykorzystując najwyższej jakości surowce. Niektóre nieruchomości wyróżniają się jednak wyższym standardem, odzwierciedlającym się w częściach wspólnych osiedli, takich jak siłownie terenowe, strefy zieleni czy obiekty takie jak fontanny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + 14 =